top of page
FARKINDALIK SON LOGO 1.png

Merhaba!

 

Farkındalık Korosu,

meme kanseri ile tanışmış, mücadele etmiş ve onu yenmiş kadınların bir araya gelip,

müziğin gücünü kullanarak, 

meme kanserinde erken tanı 

konusunda farkındalık yaratmak ve

meme onarımı ile hayata bağlanmanın önemini vurgulamak amacıyla kurulmuş bir toplumsal sorumluluk projesidir. 

Ben varsam, hayat var...

BİZE KATILABİLİRSİNİZ

E-posta:  

yonetici@farkindalikkorosu.org

Hakkımızda

Farkındalık Korosu,  meme kanserinde erken tanının önemini vurgulamak amacıyla 2008 yılında Pınar AYHAN tarafından kurulmuştur. Koro, kurulduğu günden bu yana, “bütün kadınlar şarkı söylemeli” sloganı ile yola çıkan Şef Cihan CAN tarafından çalıştırılmaktadır. Meme kanseri tedavisi gören kadınların oluşturduğu Farkındalık Korosu’nun amacı, meme kanserinde erken tanı konusunda farkındalık yaratmak ve meme onarımı ile hayata bağlanmanın önemini vurgulamaktır. Tıbbi Onkoloji uzmanı Prof. Dr. Deniz YAMAÇ ve  Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Sühan AYHAN da, hem mesleki hem de müzikal birikimleri ile Farkındalık Korosu’nu desteklemektedirler.

IMG_4628.JPG

Dünyada benzeri olmayan bir proje korosu...

İlk konserlerini kurulduktan birkaç ay sonra veren Farkındalık Korosu, kuruluş amacına uygun olarak TRT, Show TV, Kanal D, Habertürk, Başkent TV, Beyaz TV gibi ulusal televizyon kanallarında hedef kitleye yönelik programlarda konserler vermiştir. Meme kanserinde erken tanı konusunda toplumsal bilinci artırmak amacıyla, Türkiye genelinde yapılan tüm faaliyetlere davet üzerine katılmaktadır. Bu kapsamda Ankara, Adana, Mersin, İstanbul, Eskişehir, İzmit, Çanakkale ve Antalya’da etkinliklere katılarak sahne almış, 2013 yılında da Kanser Haftası nedeniyle, aynı hikayeyi paylaşan sanatçımız Nilüfer ile Ankara’da geniş katılımlı bir konser vermiştir.

Farkındalık Korosu, müzikal anlamda gerçekleştirdiği gelişimi göstermek adına, kurulduğu 2008 yılından bu yana her yıl müzik festivallerine katılmaktadır. Bu çerçevede, Türkiye Polifonik Korolar Derneği tarafından Ankara’da düzenlenen ‘Türkiye Korolar Şenliği’ne, Uluslararası İstanbul Koro Günleri’ne, Mersin Polifonik Korolar Derneği tarafından düzenlenen Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Şenliği’ne, Çanakkale Korolar Festivali’ne ve Denizli Korolar Festivali’ne katılmıştır. 2015 yılında Rusya Federasyonu’nun St.Petersburg şehrinde düzenlenen “The Singing World”, uluslararası korolar festivaline katılan Farkındalık Korosu,  St.Petersburg’un çeşitli tarihi ve sanatsal mekanlarında konserler vermiş ve “Vokal Topluluklar” kategorisinde üçüncülük ödülü almıştır.  2016 yılında Hırvatistan’ın Porec şehrinde düzenlenen Istra Müzik Festivaline de katılan Farkındalık Korosu, meme kanserinde erken tanı ve meme onarımı konusunda farkındalık yaratma misyonunu uluslararası boyuta taşımıştır.

Farkındalık Korosu, misyonuna uygun olarak Sağlık Bakanlığı, Üniversiteler, Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları tarafından düzenlenen etkinliklere katılmıştır. Bu kapsamda Globathone yürüyüşüne, Avon Festivaline, Memeder ‘Pembe Festival’ etkinliğine, Ulusal Türk Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi Kurultayına, Antalya Tıbbi Onkoloji Kongresine, Kadıköy Belediyesi Kozzy Etkinliğine, Hacettepe Üniversitesi,  Kocaeli Üniversitesi, ve Osmangazi Üniversitesi etkinliklerine, ÇYDD ‘Türkan Saylan Anma’ etkinliğine, Hollanda Büyükelçiliği ev sahipliğinde Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu yararına düzenlenen ‘Kadınlar Günü’ etkinliğine, Ankara TEDx konferansına verdiği konserlerle katkıda bulunmuştur.

Dünyada benzeri olmayan bir proje korosu olan Farkındalık Korosu, müziğin gücünü kullanarak, meme kanseri gibi ciddi bir sağlık sorununda, kadınlara ulaşabilmeyi ve toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.

bottom of page