top of page

Koroda Şarkı Söylemek

Koroda şarkı söylemenin faydalarını öğrendiğinizde avaz avaz şarkı söylemek isteyeceksiniz
Yapılan araştırmalar şarkı söylemenin fiziksel, zihinsel ve ruhsal pek çok yararını ortaya çıkarıyor. Öyle ki, bazı sağlık sorunları için tedavi aracı olarak görülüyor. En başta söyleyelim stresi azaltıyor, ruh halinizi düzeltiyor. Peki, koroda şarkı söylemek hangi hastalıklara iyi geliyor? 
Hadi gelin başlayalım...


1-    Kalp ritmini düzenliyor
Araştırmalar koroda şarkı söyleyenlerin kalp atışlarının, nefes alıp-verme hızlarıyla uyum içinde olduğu gösteriyor. Müziğin melodisi, kalp atışlarını doğrudan etkiliyor ve bir grup içinde şarkı söylediğinizde, nabzınızın gruptaki herkesle aynı anda yükselmeye ve alçalmaya başlıyor. Ayrıca birlikte şarkı söylemek, duyguların ve iletişimden sorumlu sinir hücrelerinin daha düzenli çalışmasını sağlayarak sosyal becerilerin de artmasını sağlıyor.


2-    Parkinson hastalarına yardımcı oluyor
Koroda şarkı söylendiği sırada hastalarda, vokal, yutma ve hatta denge kontrolü artabiliyor. Korodaki kişiler derin nefes alıp-verme alışkanlığı kazanıyor ve ses tellerini yoğun bir şekilde kullanıyor. Ayrıca hastalar kendilerini şarkı söylerken daha iyi hissettiklerini ifade ediyor.


3-    Akciğer hastalıklarının semptomlarında iyileşme sağlıyor. Bir araştırmaya göre akciğer kanseri hastalarının akciğer kapasiteleri, şarkı söylerken oldukça genişliyor.


4-    Endorfin ve oksitosin salgılanmasına yarıyor.
Endorfin , coşku ve haz duygularını artıran hormondur. Aynı zamanda 'sarılma hormonu' olarak bilinen oksitosin ise stres ve kaygıyı azaltır. Koroda yer almak bu bakımdan daha iyi hissetmenize sebep oluyor. Çünkü coşku, haz harekete çok rahat geçebiliyor.


5-    Daha uzun bir yaşam. Yale ve Harvard Üniversite'lerinin çalışmalarına göre, koro şarkıcılığı sağlıklı zihin ve kalbe sebep oluyor ve bu da yaşam kalitesini artırıyor.


6-    Stres seviyesini ve depresyon riskini azaltıyor
Depresyon teşhisi konmuş kişiler, bir koroda yer aldıkları süre içerisinde iyileştikleri gözlemleniyor. Öte yandan, yapılan bazı araştırmalara göre koroda şarkı söylemek, endişe ve stres düzeylerini kontrol eden oksitosin hormonunun yüksek düzeyde salgılanmasına da aracı oluyor.


7-    Birlik ve beraberlik duygusunu güçlendiriyor
Koroda şarkı söylemekte olan insanlar, birlik ve bütünlük içinde çalışmaya daha yatkınlar. İnsanların bir araya gelmesi topluluk duygusunu artırıyor. Bunun yanında insanların ortak bir deneyim yaşaması bağ kurmayı olanaklı kılıyor.

 

bottom of page